Historie lyžařské školy
Historie lyžařské školy
Historie lyžařské školy
Historie lyžařské školy

Podobně jako jiná horská údolí v Jižním Tyrolsku má i údolí Schnalstal/Val Senales své lyžařské průkopníky.

První lyžaři se v tomto údolí objevili po první světové válce. Zprvu jich bylo jen málo, ale brzy si zde sjezdové lyžování začalo získávat nové a nové příznivce. V meziválečném období do údolí Val Senales přijížděli první lyžařští turisté: v horském hostinci v Kurzras/Maso Corto se v roce 1933 ubytovalo zhruba 15 lidí. V zimě let 1934/35 začal Hermann Gurschler provozovat chatu „Schöne Aussicht“ („Krásná vyhlídka“) určenou lyžařům. Těch v následujících letech přijíždělo čím dál víc a Gurschler proto povolal dva lyžařské instruktory, Hiase Kotleta a Antona Tumlera, aby byli jeho hostům k dispozici. Oba pánové se tak stali prvními učiteli lyžování v údolí.

Milovníci lyžování začali vyhledávat také chatu „Similaunhütte“, jejíž provozovatelé, bratři Luis a Sepp Platzgummerovi, doprovázeli své hosty až na zasněžené vrcholky Ötztalských Alp. Mezitím dorostla druhá generace mladých instruktorů, mimo jiné to byli Hermann Rainer a Adalbert Gurschler, kteří předávali svůj lyžařský um mnoha zimním hostům. Tito muži působili často také jako horští vůdcové.

Po založení Lyžařského klubu Schnalstal (1951) došlo k rozmachu lyžování v údolí Schnalstal a v důsledku toho zde vyrostlo mnoho mladých talentovaných lyžařů. Mnozí mladíci bez problémů složili instruktorskou zkoušku u Italského svazu zimních sportů (F.I.S.I.): Luis Gurschler, Luis Raffeiner, Konrad Gamper, Otto Gurschler, Karl Gamper, Walter Rainer, Max Gurschler, Sepp Santer, Erich Rainer, Leo Rainer a Luis Rainer. Oficiální založení Lyžařské školy Val Senales se datuje do roku 1967. U jejího zrodu stáli Luis Gurschler, Luis Raffeiner a Konrad Gamper.

Informace o tom, jak se dostat do Jižního Tyrolska osobním autem, vlakem, autobusem nebo letadlem, naleznete zde:

Rychle a pohodlně – Vaše ideální cesta

Google Maps route plannerFunivie Ghiacciai Val Senales
Mele della Val Venosta
Pregiate acquaviti dall'Alto Adige
Noleggia sci, snowboard, scarponi
Associazione Turistica Val Senales
Grafik Grüner