Historia szkoły narciarskiej i snowboardowa Val Senales
Historia szkoły narciarskiej i snowboardowa Val Senales
Historia szkoły narciarskiej i snowboardowa Val Senales
Historia szkoły narciarskiej i snowboardowa Val Senales

Tak jak we wszystkich tyrolskich dolinach, także my posiadamy swoich pionierów narciarstwa

Pojawiają się w dolinie już po I – wszej wojnie światowej. Oczywiście z początku nie ma ich dużo, ale z czasem wzrasta zainteresowanie tym sportem. Pierwsi turyści zimowi przybywają do Val Senales na koniu, kwaterując się w hotelu górskim w Maso Corto: był rok 1933 i było ich zaledwie 15. Zimą 1934/35 Hermann Gurscher po raz pierwszy otwiera drzwi schroniska Bella Vista dla narciarzy. W kolejnych latach turystów ciągle przybywa i w ten sposób zostają zatrudnieni pierwsi intruktorzy narciarstwa w dolinie: Hias Kofler i Anton Tumler.

Dla turystów otwarte zostaje także schronisko Similaun. Bracia Luis i Sepp Platzgummerowie oprowadzają klientów po wielu zaśnieżonych szczytach ötztal. Zjawia się drugie pokolenie instruktorów, Hermann Rainer i Adalbert Gurschler przekazują swoje umiejętności kolejnym narciarzom. Zazwyczaj nie pracowali oni jedynie jako instruktorzy, ale łączyli to z przewodnictwem górskim.

Po ustanowieniu klubu narciarskiego Val Senales (1951) narciarstwo staje się sportem dpstępnym dla wszystkich co powoduje wzrost liczby talentów w tym sporcie. Tym samym wiele z miejscowej młodzieży zostaje intruktorami narciarstwa włoskiego stowarzyszenia sportów zmowych (FISI); m.in.: Gurschler Luis, Raffeiner Luis, Gamper Konrad, Gurschler Otto, Gamper Karl, Rainer Walter, Gurschler Max, Santer Sepp, Rainer Erich, Rainer Leo, Rainer Luis.

Informazioni per il viaggio in macchina, in treno, in pulman oppure aereo:

Veloce e comodo: il viaggio perfetto

Google Maps RoutenplanerFunivie Ghiacciai Val Senales
Mele della Val Venosta
Pregiate acquaviti dall'Alto Adige
Noleggia sci, snowboard, scarponi
Associazione Turistica Val Senales
Grafik Grüner